Wepage  | صفحه ماWepage  | صفحه ما


امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
آموزش آموزان نو زبان آلمانی برای

آموزش زبان آلمانی برای نو آموزان .
#11
درس 9 – جنسیت اسامی در آلمانی

به درس نهم از آموزش زبان آلمانی ویژه نوآموزان خوش آمدید. در این درس میخواهیم در مورد یکی از با اهمیت ترین مفاهیم در زبان آلمانی صحبت کنیم.

شاید از اطلاع داشته باشید که در زبان آلمانی (مانند عربی و بر خلاف فارسی و انگلیسی) تمامی اسامی دارای جنسیت هستند. وقتی داریم از تمام اسامی صحبت می کنیم به این معناست که حتی اسامی مثل گلدان، شجاعت، خوابگاه، غروب و … هم دارای جنسیت هستند.

اصلی ترین روش برای اطلاع از جنسیت یک اسم توجه به حرف تعریف آن است. در رابطه با معنای این حروف جلوتر در این درس صحبت خواهیم کرد. اما باید بدانید که هر یک از جنسیت ها در زبان آلمانی با یک حرف تعریف مجزا نشان داده می شود. این حروف تعریف عبارتند از:

🔊 der : برای نشان دادن اسامی مذکر


🔊 die : برای نشان دادن اسامی مونث


🔊 das : برای نشان دادن اسامی خنثی
با توجه به گفته های بالا آیا می توانید بگویید جنسیت اسم die Frau (به معنای زن) چیست؟
با توجه به اینکه حرف تعریف die نشان دهنده اسامی مونث است پس این اسم یک اسم مونث است. (البته در این مورد امکان تشخیص از روی معنای اسم نیز وجود داشت)

تمرین: جنسیت اسامی زیر را مشخص کنید:

🔊 das Haus (خانه)


🔊 die Tür (درب)


🔊 das Fenster (پنجره)


🔊 die Wand (دیوار)


🔊 der Tisch (میز)


🔊 der Stuhl (صندلی)


🔊 die Küche (آشپزخانه)


🔊 das Badezimmer (حمام)


🔊 die Garage (گاراژ یا پارکینگ)
همانطور که در تمرین های بالا دیدید رویه خاصی برای تشخیص جنسیت اسامی وجود ندارد (البته قوائد گرامری پیچیده ای هستند که کمی میتوانند در تشخیص به شما کمک کنند). در نتیجه بهترین روش برای یادگیری جنسیت اسامی حفظ کردن آن به همراه اسم است. پس معمولا به همه زبان آموزان توصیه می کنیم اسامی را به همراه حرف تعریف حفظ کنند نه به صورت جداگانه تا جنسیت اسم نیز به همراه آن در خاطر شما باشد. همه لغت نامه های زبان آلمانی این حرف تعریف را در کنار اسم می گذارند تا به شما در تشخیص جنسیت اسم کمک کنند پس اگر جنسیت یک اسم را نمی شناختید کافی است به لغت نامه مراجعه کنید.
پاسخ
سپاس شده توسط:
#12
درس 10 – حروف تعریف معرفه، نکره و منفی در آلمانی

حروف تعریف در زبان آلمانی

به درس دهم از مجموعه آموزش زبان آلمانی برای نوآموزان خوش آمدید. در درس قبل با حروف تعریف و نقش آنها در نشان دادن جنسیت اسامی آشنا شدید. در این درس میخواهیم دید بهتری نسبت به عملکرد و کاربرد این حروف پیدا کنیم.

اسم معرفه اسمی است که از نظر گوینده برای شنونده یا خواننده مورد شناخت است. برای مثال در جمله “دانش آموز آمد.” گوینده فرض می کند شما جمشید را می شناسید. حالت مخالف اسم معرفه اسم نکره است یعنی اسمی که برای شنونده یا خواننده ناشناس باشد. در همان مثال قبلی اگر بگوییم “یک دانش آموز آمد.” در واقع نشان می دهیم که شما شناختی نسبت به هویت او ندارید.

در زبان فارسی ما هیچ پیشوند یا حرفی برای نشان دادن اسم های معرفه نداریم. ولی برای نشان دادن اسامی نکره از واژه یک یا پسوند –ی بعد از اسم استفاده می کنیم. به جمله زیر توجه کنید.

من پسر را دیدم. (پسر در این جمله معرفه است)

من پسری را دیدم. (پسر در این جمله نکره یا ناشناخته است.)

من یک پسر را دیدم. (پسر در این جمله نکره یا ناشناخته است.)

در زبان عربی از پیشوند “ال” برای معرفه کردن اسامی استفاده می شود. در زبان انگلیسی همین کار از طریق حرف تعریف “the” انجام می شود. در زبان آلمانی نیز مانند انگلیسی معرفه کردن اسامی از طریق استفاده از حرف تعریف صورت می گیرد. اما در آلمانی این حرف تعریف گذشته از نشان دادن معرفه بودن اسم اطلاعات دیگری را نیز همراه خود دارد (مانند جنسیت یا جایگاه اسم که بعدها به آن می پردازیم)

در آلمانی نیز مانند فارسی برای نکره کردن اسم از واژه “یک” استفاده می شود.

🔊 ein Junge kommt (یک پسر می آید.)
حروف تعریف منفی “kein” نیز عدم وجود را نشان می دهند و کاربردی شبیه واژه “هیچ” در فارسی دارند.

🔊 kein Junge kommt (هیچ پسری نمی آید.)
جدول زیر رابطه حروف تعریف و جنسیت اسامی را نشان می دهد. (گرچه هنوز اسامی جمع را یاد نگرفتید اما بهتر است حالت جمع از حروف تعریف را یاد بگیرید.)

مذکر

مونث خنثی جمع
🔊 der Mann 🔊 die Frau 🔊 das Kind 🔊 die Kinder
🔊 ein Mann 🔊 eine Frau 🔊 ein Kind 🔊 Kinder
🔊 kein Mann 🔊 keine Frau 🔊 kein Kind 🔊 keine Kinder
der Mann به معنای مرد یک واژه مذکر است.

die Frau به معنای زن یک واژه مونث است.

das Kind به معنای کودک یک واژه خنثی است.

die Kinder به معنای بچه ها یک واژه جمع است. *

* در درس بعد با واژه های جمع و طریقه جمع بستن اسامی بیشتر آشنا خواهید شد.
پاسخ
سپاس شده توسط:
#13
درس 11 – جمع بستن اسم ها در آلمانی


به درس یازدهم از مجموعه آموزش زبان آلمانی برای نوآموزان خوش آمدید. در این درس در رابطه با روش های ساختن اسامی جمع در زبان آلمانی صحبت خواهیم کرد. این نکته شاید کمی پیچیده و ترسناک به نظر برسد اما در زبان آلمانی جمع بستن اسامی قاعده ساده ای ندارد (البته کاملا بی قاعده نیست).

در این درس قصد نداریم در رابطه با تمام قواعد جمع بستن اسامی در زبان آلمانی صحبت کنیم (این قواعد را میتوانید در سطوح متوسط یا پیشرفته یاد بگیرید) بلکه نحوه مثل هایی از جمع بستن اسامی و نحوه پیدا کردن حالت جمع در زبان آلمانی را بررسی می کنیم.

حالت جمع چه تغییراتی در اسامی ایجاد می کند؟

اولین و مهمترین تغییر که همیشه می توان آن را دید تغییر حرف تعریف اسم است. حرف تعریف اسامی جمع در زبان آلمانی (برای حالت معمولی یا فاعلی) حرف تعریف die است. حالت جمع اسامی فاقد جنسیت است این به آن معناست که تمام اسامی مذکر، مونث و خنثی بعد از جمع بسته شدن جنسیت خود را از دست داده و به یک حالت مشترک یعنی حالت جمع تغییر می کنند. به مثال های زیر دقت کنید:

سه اسم در سه جنسیت متفاوت را به صورت جمع در خواهیم آورد.

Der Mann (مرد)

Die Frau (زن)

Das Kind (بچه)

که در حالت دیگر جنسیتی ندارد:

Die Männer (مرد ها)

Die Frauen (زن ها)

Die Kinder (بچه ها)

پسوندها و تغییرات آوایی

احتمالا این سوال برای شما پیش آمده که چطور می شود حالت مونث را از حالت جمع تشخیص داد. این کار از طریق تغییرات دیگری که در اسامی به وجود می آید قابل تشخیص است. مهمترین این تغییرات اضافه شدن پسوندها هستند. در زبان فارسی نیز بیشتر اسامی با اضافه شدن پسوند “ها” جمع می شوند. در آلمانی پسوندهای محدودی برای این کار استفاده می شوند. این پسوندها عبارتند از:

-en, -e, -n, -er, s

اینکه چه زمانی از کدام یک از این پسوندها استفاده شود قواعد خاص گرامری خود را دارد اما بهترین راه در مرحله آموزشی شما حفظ کردن حالت جمع اسامی در زمان یادگیری آنهاست. در تمام لغت نامه های آلمانی حتما نوع پسوند جمع آن ذکر می شود و از این طریق میتوانید حالت جمع آن را به ذهن بسپارید. در صورتی که به لغت نامه آلمانی مراجعه کنید حالت جمع اسامی به صورت زیر نوشته شده:

Das Kind (-er) (بچه)

نوشتن واژه به این شکل به معنای این است که حالت جمع آن به صورت ” Die Kinder” ساخته خواهد شد. در مجموعه های لغت دانی سایت نیز برای تمام اسامی حرف تعریف و حالت جمع آنها ذکر می شود تا از آنها استفاده کنید.

در کنار اضافه شدن پسوند در برخی از اسامی حروف صدا دار نیز تا حدی تغییر می کنند. در این صورت نیز در لغت نامه به این تغییر آوایی اشاره خواهد شد و شما باید حتما این تغییر را نیز برای حالت جمع مد نظر قرار دهید. به مثال زیر توجه کنید:

der Mann (ä, -er) (مرد)

این بدان معناست که ابتدا باید حرف صدا دار a را به ä تغییر دهید (در بیشتر اسامی تغییر حالت صدا دار به منظور اوملات شدن حرف است) و سپس پسوند را اضافه کنید، در نتیجه حالت جمع این اسم به شکل زیر در خواهد آمد.

Die Männer (مرد ها)

برای درک بهتر مثال های بیشتری از حالت های جمع اسامی را مرور می کنیم. در کنار یادگیری جمع بستن واژه ها سعی کنید آنها را نیز یاد بگیرید:

🔊 die Mutter (ü) (مادر)

🔊 die Mutter 🔊 die Mütter
🔊 der Vater (ä) (پدر)
🔊 der Vater 🔊 die Väter
🔊 der Sohn (ö, -e) (فرزند پسر)
🔊 der Sohn 🔊 die Söhne
🔊 die Tochter (ö) (فرزند دختر)
🔊 die Tochter 🔊 die Töchter
🔊 der Bruder (ü) (برادر)
🔊 der Bruder 🔊 die Brüder
🔊 die Schwester (-n) (خواهر)
🔊 die Schwester 🔊 die Schwestern
🔊 der Freund (-e) (دوست مذکر، دوست پسر)
🔊 der Freund 🔊 die Freunde
🔊 die Freundin (-nen) (دوست مونث، دوست دختر)
🔊 die Freundin 🔊 die Freundinnen
پاسخ
سپاس شده توسط:
#14
 درس 12 – ضمایر شخصی جمع در آلمانی

به درس دوازدهم از مجموعه آموزش زبان آلمانی برای نوآموزان خوش آمدید. اگر به یاد داشته باشید در درس سوم با ضمایر شخصی مفرد آشنا شدیم. در این درس میخواهیم این بار جدول ضمایر شخصی را به صورت کامل یاد بگیریم. همچنین با توجه به با اهمیت بودن صرف فعل sein یا بودن، این فعل را نیز برای ضمایر جدید صرف می کنیم.

همانطور که در درس سوم گفته شد ضمیر واژه ایست که به جای اسم قرار می گیرد تا از تکرار آن جلوگیری کند. در صورتی که بخواهید به یک اسم در حالت جمع اشاره کنید باید از ضمیر جمع استفاده کنید. در پایین می توانید جدول کامل ضمایر شخصی در زبان آلمانی را مشاهده کنید. پس از بررسی کامل جدول در مورد نکات موجود در آن صحبت خواهیم کرد.

ضمایر شخصی مفرد جمع
فارسی آلمانی فارسی آلمانی
اول شخص من 🔊 ich ما 🔊 wir
دوم شخص تو
تو (محترمانه)

🔊 du


🔊 Sie شما
شما (محترمانه)

🔊 ihr


🔊 Sie
سوم شخص او 🔊 es (خنثی)


🔊 sie (مونث)


🔊 er (مذکر) آنها 🔊 sie


در نگاه اول سه نکته مهم جلب توجه خواهند کرد.

نکته اول اینکه سه ضمیر سوم شخص مفرد که دارای جنسیت بودند در حالت جمع فاقد جنسیت هستند (در درس قبل یادگرفته بودید که حالت جمع در زبان آلمانی فاقد جنسیت است).

نکته دوم در فرم محترمانه ضمیر دوم شخص جمع است. این ضمیر نیز در حالت محترمانه به صورت Sie نوشته می شود و هیچ تفاوتی با حالت مفرد ندارد.

موضوع سوم نیز در حالت سوم شخص جمع خواهد بود. این ضمیر نیز به صورت sie نوشته می شود، این موضوع به این معناست که در جدول ضمایر ما مجموعا چهار ضمیر sie خواهیم داشت. البته نحوه صرف شدن افعال در ضمیر سوم شخص جمع با حالت مفرد متفاوت است.

حال که با فعل sein را برای تمامی این ضمایر صرف میکنیم.

معنای فارسی مصدر sein (بودن)
من هستم 🔊 ich bin
تو هستی 🔊 du bist
او هست 🔊 er/sie/es ist
ما هستیم 🔊 wir sind
شما هستید 🔊 ihr seid
آنها هستند 🔊 sie sind


حال مثال های درس چهارم را این بار برای ضمایر جمع تکرار می کنیم:

🔊 wir sind Architekten (ما معمار هستیم.) 🔊 Ihr seid Architekten (شما معمار هستید.) 🔊 Sie sind Architekten (آنها معمار هستند.)
نکته: Architekten حالت جمع از واژه Architekt است.
پاسخ
سپاس شده توسط:
#15
 درس 13 – صفت ها در آلمانی

به درس سیزدهم از مجموعه آموزش زبان آلمانی برای نوآموزان خوش آمدید. صفت واژه ای است که یک خصوصیت از یک اسم را نشان می دهد. استفاده از صفت ها در زبان آلمانی تا حد زیادی مشابه زبان فارسی است. البته در نسبت دادن آنها نکاتی وجود دارد که بعدا به آنها اشاره می شود.

در این درس با تعدادی از صفت های ساده و بسیار کاربردی در زبان آلمانی آشنا خواهیم شد. صفت های این درس پرکاربردترین صفات در زبان آلمانی هستند پس در یادگیری آنها دقت کنید.

🔊 alt پیر، مسن، قدیمی
🔊 jung جوان
🔊 neu جدید، نو
🔊 groß بزرگ
🔊 klein کوچک، ریز
🔊 glücklich خوشحال، شاد
🔊 traurig غمگین
🔊 gut خوب
🔊 schlecht بد
🔊 klug باهوش، زیرک
🔊 kurz کوتاه
🔊 lang بلند، طویل
🔊 langsam کند
🔊 schnell سریع
🔊 müde خسته
🔊 nah نزدیک
🔊 weit دور
🔊 nett خوب، دلپذیر
🔊 leicht ساده، راحت
🔊 schwer سخت
🔊 schön زیبا
🔊 hässlich زشت


حال سعی می کنیم از این صفات در جملات ساده استفاده کنیم.

🔊 Ich bin müde (من خسته هستم.)


🔊 Sie ist klug (او باهوش است.)


🔊 Der Vater ist alt (پدر پیر است.)


🔊 Es ist schön (آن زیباست.)


تمرین: با استفاده از دو صفات متضاد به فرم زیر جملات مثبت و منفی بسازید.

🔊 Es ist nicht schwer, Es ist leicht (این سخت نیست، این ساده است.)


🔊 Du bist nicht hässlich, Du bist schön (تو زشت نیستی، تو زیبا هستی.)


تمرین 2: با استفاده از صفات داده شده جملات سوالی بسازید و به آنها پاسخ مثبت یا منفی دهید:

🔊 ?Bist Du müde (آیا تو خسته ای؟)

🔊 Ja, Ich bin müde /🔊 Nein, Ich bin nicht müde

(بله، من خسته هستم./ خیر، من خسته نیستم.)

نکته: با استفاده از واژه sehr به معنای زیاد میتوانید معنای هر صفت را تقویت کنید. به مثال های زیر توجه کنید:

🔊 Ich bin sehr müde (من خیلی خسته ام)


🔊 Sie ist sehr klug (او خیلی باهوش است.)


🔊 Es ist sehr schön (این خیلی زیباست.)
پاسخ
سپاس شده توسط:
#16
 درس 14 – نسبت دادن صفت ها در آلمانی


به درس چهاردهم از مجموعه آموزش زبان آلمانی برای نوآموزان خوش آمدید. در درس قبل با ساختار عمومی صفت ها در زبان آلمانی آشنا شدید و برخی از پرکاربردترین صفات در این زبان را یاد گرفتید.

در درس قبل تنها از صفات به صورت مسند جمله استفاده کردیم. در این درس سعی میکنیم با قوائد نسبت دادن صفت ها به اسامی آشنا شویم.

پیش از شروع درس باید بدانید که قوائدی که در این درس خواهید آموخت در جایگاه Nominativ یا فاعلی جمله تصدیق می کند و در جایگاه های مفعولی نسبت دادن صفات با اندکی تفاوت صورت خواهد گرفت. در آینده با حالت های دیگر نسبت دادن صفات بیشتر آشنا خواهید شد.

در زبان فارسی برای نسبت دادن یک صفت به یک اسم از “کسره” استفاده می کنیم. به مثال های زیر توجه کنید.

پسرِ خوب

میزِ قشنگ

لباسِ سفید

(گاهی برای نشان دادن معرفه بودن اسامی در زبان فارسی جایگاه کسره عوض می شود و به صفت داده می شود. مثال: “گربه سفیدِ روی پشت بام بود.”)

در زبان آلمانی بر خلاف زبان فارسی که در آن صفت بعد از اسم قرار می گیرد، صفت قبل از اسم قرار خواهد گرفت.احتمالا با این موضوع در زبان انگلیسی آشنا هستید و درک آن زیاد سخت نیست.

نکته مهم تر اما در پسوندهایی است که باید به صفت اضافه شود. در زبان آلمانی با توجه به جایگاه، حالت یا جنسیت اسمی که صفت باید به آن اضافه شود پسوند صفت تغییر خواهد کرد. در جدول زیر پسوندهای متفاوت برای اسامی مختلف را ببینید تا در مورد آنها بیشتر صحبت کنیم. (این قسمت ممکن است کمی سخت به نظر برسد و نیاز به تمرین بیشتری داشته باشد!)

حرف تعریف معرفه حرف تعریف نکره بدون حرف تعریف
مذکر مونث/خنثی جمع مذکر مونث خنثی جمع مذکر مونث خنثی جمع
Nominativ -e -e -en -er -e -es -en -er -e -es -e


با نگاهی به جدول بالا متوجه تاثیر دو عامل بر روی پسوند صفات خواهید شد:

جنسیت
حرف تعریف
نکته: عامل سومی نیز به نام جایگاه وجود دارد که میتواند بر روی نوع پسوند تاثیر بگذارد. به آن بعدا اشاره خواهد شد. (نوشته شدن Nominativ روبه روی جدول به همین دلیل است.)

حال با مثالهای بیشتر نحوه کارکرد پسوند ها را روشن می کنیم:مذکر
جایگاه حرف تعریف معرفه حرف تعریف نکره بدون حرف تعریف
nominative 🔊 der nette Vater 🔊 ein netter Vater 🔊 netter Vater


مونث
جایگاه حرف تعریف معرفه حرف تعریف نکره بدون حرف تعریف
nominative 🔊 die nette Mutter 🔊 eine nette Mutter 🔊 nette Mutter


خنثی
جایگاه حرف تعریف معرفه حرف تعریف نکره بدون حرف تعریف
nominative 🔊 Das nette kind 🔊 ein nettes Kind 🔊 nettes Kind


جمع
جایگاه حرف تعریف معرفه بدون حرف تعریف
nominative 🔊 die netten Eltern 🔊 nette Eltern


توجه داشته باشید که برای یادگیری این بخش نیاز به وقت بیشتری دارید. پیش از رفتن به درس بعد حالت های مختلف صفات را به خوبی یاد بگیرید و تمرین کنید.

تمرین: صفات جدول داده شده را به چهار اسم زیر نسبت دهید:

Der Vater (ein)

Die Mutter (eine)

Das Kind (ein)

Die Eltern

alt
jung
glücklich
traurig
müde
schön
پاسخ
سپاس شده توسط:


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  دستور زبان آلمانی jasmine 42 299 1396/12/19، 04:15 عصر
آخرین ارسال: jasmine
Lightbulb کتاب زبان شناسی آلمانی امروزه German Language Today Linguistic !!!SHAHIN!!! 0 121 1396/3/6، 11:28 عصر
آخرین ارسال: !!!SHAHIN!!!
  حروف الفبای زبان آلمانی !!!SHAHIN!!! 0 167 1396/2/28، 10:29 عصر
آخرین ارسال: !!!SHAHIN!!!
  اصطلاحات ضروری در زبان آلمانی jasmine 0 132 1396/2/26، 01:21 عصر
آخرین ارسال: jasmine
  دانستنی کامل رشته ی زبان آلمانی jasmine 0 184 1396/2/25، 06:58 عصر
آخرین ارسال: jasmine
  الفبای زبان آلمانی به الفبای انگلیسی که بیشتر شما با آن آشنایی دارید !!!SHAHIN!!! 3 747 1395/10/20، 01:45 عصر
آخرین ارسال: !!!SHAHIN!!!

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان